İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Karaman Emlak ve Gayrimenkul Sektörü Nereye Gidiyor?

Karaman Emlak ve Gayrimenkul Sektörü Nereye Gidiyor?

Karaman'da emlak ve gayrimenkul sektöründeki problemler nedir? İlk yazımızda bu konuda değerlendirme yapmaya çalışacağız.

Karaman’ın havasından mıdır? yoksa suyundan mı? bir türlü çözemedim. Yıllardır hep bu soruyu soruyorum kendime? Karamanlılar olarak neden ortak paydada bir araya gelemiyor ve birlik, beraberlik içerisinde olamıyoruz?

Sadece bazı alanlarda mı diyeceğim ama, Karaman’da bu durum geneli kapsayan ciddi bir problem.

Ülke olarak 1 yıldır ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. İşsizlik oranı arttığı gibi, enflasyon yine çift haneli rakamlara yükseldi. Türkiye'nin neredeyse tamamında bu krizi hissediyoruz ve ekonomik kriz bütün sektörleri etkilemiş durumda.

Biz emlaknomi.com olarak kendi alanımız olduğu için, Karaman emlak ve gayrimenkul sektöründeki problemlere değinmeye çalışacağız.


Karaman Emlak ve Gayrimenkul Sektörünün Mevcut Durumu

Öncelikle baştan şunu belirtmemiz gerekiyor ki; Karaman emlak ve gayrimenkul sektörü 1 yıldır ciddi bir darboğazda. Elbette bu durum ekonomik koşullardan kaynaklandığı gibi, bunun birçok başka sebepleri de var.

Başlıca problemlerden birisi emlak ve gayrimenkul firmalarının sistemli çalışmaya kurumsallaşmaya önem vermemesi.

Bakıyorsunuz aynı emlak ve gayrimenkul dört beş farklı emlak firmasının ilanları arasında yer alıyor.

Diğer bir sorun ise müşterinin ya da mülk sahibinin emlakçıyı devre dışı bırakıp alım satımı veya kiralamayı kendi aralarında sonuçlandırması.

Karaman emlak ve gayrimenkul firmaları bir araya gelerek belirli prensip ve kurallar belirleyip uygulamadığı için maalesef böyle problemler ile ister istemez karşılaşmak zorunda kalıyor.

Diğer bir problem ise kayıt dışı emlak komisyonculuğu yapan kişiler. Diğer bir tabirle ayakçı emlakçılar.

Resmi olarak emlak komisyonculuğu yapan firmalar, ofis masrafları, vergi, SGK primi gibi birçok maliyetleri sırtlanırken, kayıt dışı emlak işi yapanlar hiçbir yatırım ve masrafın altına girmiyor. Bu da gerçek anlamda resmi olarak bu işi yapan kişi ve firmalara ciddi bir haksızlık oluyor.


Karaman Emlak ve Gayrimenkul Sektörü Altın Çağını Yaşayacak

Karaman emlak sektöründe faaliyet gösteren birçok kişi sektörün ciddi bir sıkında olduğunu ve bunun kolaylıkla aşılamayacağını ifade ediyor.

Her ne kadar önümüzdeki bir iki yıl bu sıkıntı devam etse de emlaknomi.com olarak biz önümüzdeki dönemlerde Karaman emlak ve gayrimenkul sektörünün altın çağını yaşayacağını düşünüyoruz.

5 Aralık 2019’da uygulanmaya başlanacak olan yeni emlak yasası sektöre hak ettiği konumu ve prestiji kazandıracak.

Bildiğiniz gibi artık her emlakçının Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekiyor. Tabi sadece bununla da kalmıyor. Bütün emlak komisyonculuğu yapan firmaların 5 Aralık 2019 tarihine kadar Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nden İş Yeri Yetki Belgesi alması gerekiyor. İş Yeri Yetki Belgesi olmayan emlak firmalarının ofisleri kapatılacak ve emlak komisyonculuğu faaliyeti gösteremeyecek.

Yeni emlak yasasının uygulanmaya başlanması ile birlikte öncelikle emekli olduktan sonra vakit geçirmek için emlakçılık yapanların sektörü bırakacağını ve ofislerini kapatacağını, piyasada gerçekten ciddi anlamda bu sektörde faaliyet gösteren firmaların faaliyetlerine devam edeceğini düşünüyoruz.

Böylece Karaman’da haddinden fazla olan emlak firmalarının azalmış olması, Karaman emlak ve gayrimenkul sektöründe faaliyetlerine devam eden firmalar için şartların daha da iyileşecek olması anlamına geliyor.

emlaknomi.com

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir